Gotowa lampka LED

LED – tuning oświetlenia wewnętrznego

Technologia oświetlenia LED podbija od dawna nie tylko rynek motoryzacyjny. Same plusy, oszczędność energii, mała awaryjność itd. itp.

Led na taśmie i jako zamiennik żarówki
Led na taśmie i jako zamiennik żarówki

W samochodach wyprawowych spędza się masę czasu – nie tylko jadąc i nie tylko z dnia. Oryginalne lamy wewnętrzne nie nadają się nawet do czytania, postanowiłem je więc trochę zmodyfikować. Najpierw po prostu zamieniłem oryginalna żarówkę – na jej diodowy zamiennik kupiony na Allegro.

Oryginalna lamka z patrola z żarówką LED
Oryginalna lamka z patrola z żarówką LED

Taki jak na zdjęciu powyżej. Efekt? Chyba jeszcze słabszy niż oryginalna żaróweczka – bez sensu. Kolejne podejście to wklejenie do środka taśmy z zatopionymi w niej diodami elektroluminescencyjnymi. Ile tylko się zmieści. Po skończonej pracy lampa wygląda tak:

Lamka z wklejoną taśmą LED
Lamka z wklejoną taśmą LED

Świeci świetnie. Takie taśmy można kupić np w Castoramie – na metry. Do dwóch lampek metr wystarczy i jeszcze zostanie. Różnica jest kolosalna, a zużycie prądu – podobne, a może nawet niższe.

Gotowa lampka LED
Gotowa lampka po tuningu

Jeśli macie inne pomysły – opiszcie w komentarzach pod spodem.

 • Rafał
 • Wan Transport

  POlecam pomysł , własnie zostałem szczesliwym posiadaczem dwóch przerobionych lamp :-)jasno w Parchu jak na sali operacyjnej Dzieki za pomysła !!!

  • Bezdroza4x4

   W dniu 2014-02-11 22:44, Disqus pisze:

 • Andrzej Karczewski

  korzystając z rady kolegi polutowałem sobie coś takiego jak na załączonym obrazku. Zrobiłem też, że lampki do czytania zapalają się razem z sufitowymi (wymagane dodatkowe dwie diody prostownicze) – jest świetnie!

 • NorthWest

  Ok. Pomysł faktycznie przydatny. Macie jakieś przemyślenia, co do barwy światła? (Białe zimne czy ciepłe). Co lepiej się sprawdzi w codziennym użytkowaniu lub czytaniu?

  • Bezdroza4x4

   Ja mam białe diody, ale może faktycznie milsze byłyby żółtawe…