Uszkodzona szyba

Bardzo częstym uszkodzeniem na off-roadowej trasie jest pęknięcie szyby. Zwykle dzieje się tak, gdy jedziemy za blisko poprzedzającego nas samochodu po szutrowej drodze i kamień wylatujący spod jego kół, trafia niefortunnie w naszą przednią szybę. Naprawa szyby we własnym zakresie – szybko, tanio i prawie bez śladu.

U mnie na szybie pojawia się kilka takich “gwiazdek” rocznie. Kiedyś wymieniałem szybę co kilka lat, albo jeździłem do pobliskiego “naprawiacza” który cudownymi oczywiście “amerykańskimi” środkami zaklejał skutecznie odprysk i brał za to od 50 do 100 zł. Pewnego razu przeglądając Allegro znalazłem klej do szyb. Tak po prostu.

Klej do szyb
Klej do szyb

Wynalazek za ok 35 zł okazał się zbawieniem. Nie posądzajcie mnie o kryptoreklamę – nie mam nic wspólnego z producentem/importerem tego specyfiku. Grunt, że działa. Zobaczcie sami:

1. Najpierw czyścimy miejsce pęknięcia. Ważne, żeby zaklejać w miarę na świeżo (niekoniecznie w 5 minut po zdarzeniu, ale np. w tydzień po).

2. Przyklejamy nad pęknięcie specjalny stelaż na przyssawkach, który pomoże w ciśnieniowym wypełnieniu uszkodzenia.

Stelaż do wstrzykiwania kleju - widok od srodka
Stelaż do wstrzykiwania kleju – widok od srodka

Patrzymy od środka samochodu, czy klej wypełnił uszkodzenie – ono po prostu znika, jeśli klej wszędzie dotrze. Uważajcie na wycieki kleju – trzeba je wytrzeć, ewentualnie później zdrapać – o tym za chwilę. Konstrukcję zostawiamy tak na kilka minut – dobrze robić operację w czasie pogodnego dnia – klej wiąże po wpływem UV.

3. Odczepiamy delikatnie naszą konstrukcję i przykładamy na uszkodzenie kawałek sztywnej folii – są w zestawie.

Uszkodzenie przed
Uszkodzenie przed
Uszkodzenie po - jeszcze z folią
Uszkodzenie po – jeszcze z folią

4. Po kolejnych paru minutach  odrywamy folię i załączonym nożykiem zdrapujemy z szyby resztki kleju – trzymając nożyk prostopadle do szyby. Kilka ruchów i po sprawie. Uszkodzenia nie widać.

Ta mega gwiazdka, która jest na samej górze, po naprawie nie wygląda idealnie. ale jest równa i od ponad roku nic się z nią nie dzieje. Małe uszkodzenia znikają bez śladu. Naprawdę polecam!

Tytułowe uszkodzenie szyby po naprawie
Tytułowe uszkodzenie szyby po naprawie